Jakie jest maksymalne obciążenie rusztowania lub drabiny?

Jakie jest maksymalne obciążenie rusztowania lub drabiny?

Konstrukcje stawiane na placach budowy czy podczas remontów mają pewne ograniczenia dotyczące ich stosowania. Wynika to bezpośrednio z wymagań BHP oraz rodzaju materiałów wykorzystanych do produkcji. Dlatego przed skorzystaniem z nich należy dowiedzieć się m.in. jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie rusztowania czy drabiny. W przeciwnym wypadku ich użytkowanie może być niebezpieczne. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego na ten temat i uniknąć podstawowych błędów.

Ile wynosi dopuszczalne obciążenie drabiny?

Jednym z najczęściej używanych sprzętów do pracy na wysokościach są drabiny. Ich użyteczność jest niezaprzeczalna. Na dodatek wyróżniają się one bardzo dobrą nośnością i prostotą stosowania. Nie oznacza to jednak, że można z nimi zrobić, co tylko się chce. Mają one swoje dopuszczalne obciążenie w zależności od rodzaju – czyli podobnie do tego, co możemy zobaczyć w przypadku rusztowań. Maksymalna liczba kilogramów, jaką mogą unieść, jest ograniczona do 150. Mniejsze modele udźwigną zazwyczaj ok. 125 kg. Tyle dopuszczają wymagania BHP oraz przepisy określone w normie EN 131.

Jak duży ładunek można wnosić po drabinie?

Jak więc widać, mówimy o całkiem wytrzymałych konstrukcjach. Z pewnością przydadzą się do każdego remontu, a nawet do prac na placach budowy. Jednak dopuszczalne obciążenie swoją drogą, a wymagania BHP (dotyczące także rusztowań) swoją. Trzeba bowiem pamiętać, że podczas korzystania z drabiny przystawnej nie można wnosić ani znosić przedmiotów cięższych niż 10 kg. W przypadku pozostałych rodzajów drabin (np. rozstawnej) nie ma takich ograniczeń ze względu na inną budowę, ale dla własnego bezpieczeństwa i tak warto zastosować się do tej normy.

Ile wynosi dopuszczalne obciążenie rusztowania?

Tego typu konstrukcje są wyraźnie mocniejsze. Wynika to bezpośrednio z ich budowy, ale też nieco innego rozłożenia ciężarów. Dlatego właśnie lepszym wyborem podczas niektórych remontów są rusztowania. Wymagania BHP są pod tym względem jednoznaczne: maksymalne dopuszczalne obciążenie wynosi 200 kg/m². Dotyczy to wszystkich rodzajów, choć da się w tej kwestii wprowadzić pewne modyfikacje, o czym za chwilę wspomnimy. Trzeba pamiętać, że powyższy standard dotyczy konstrukcji niezależnie od ich wysokości czy długości podestów.

Czy można zwiększyć maksymalne obciążenie rusztowania?

Nierzadko okazuje się, że podczas remontu trzeba przenosić znacznie cięższe przedmioty, niż jest to przewidziane w przepisach. Na szczęście istnieją rozwiązania dopuszczane przez wymagania BHP. Dotyczą one zastosowania rusztowania innego rodzaju. Wówczas dopuszczalne obciążenie wzrasta nawet do 600 kg/m². Jak to się udaje? Przede wszystkim poprzez wykorzystanie trwalszych materiałów (np. stali), zastosowanie krótszych podestów czy ograniczeniem maksymalnej wysokości. Najkrócej ujmując: z czegoś trzeba zrezygnować, żeby coś zyskać. Jednak właśnie dzięki temu staje się możliwe wnoszenie ciężkich ładunków.

Rodzaje rusztowań a dopuszczalne obciążenie

Konstrukcje możemy podzielić na kilka różnych typów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które pokrótce opiszemy. Co jednak najważniejsze: wszystkie z nich spełniają wysokie wymagania BHP. Oto najpopularniejsze rodzaje rusztowań:

  • Elewacyjne – wyróżniają się największym dopuszczalnym obciążeniem, zwłaszcza jeśli są wykonane ze stali.
  • Samonośne – nie wymagają stosowania podpór.
  • Przejezdne – można je przenosić z miejsca na miejsce.
  • Modułowe – łączone w konstrukcję przestrzenną z wielu elementów. Cechują się bardzo dobrą nośnością.

Gdzie kupić profesjonalne rusztowania i drabiny?

Zachęcamy do zaznajomienia się z naszą ofertą w tym zakresie. Jesteśmy profesjonalnym producentem, którego sprzęt do pracy na wysokościach wyróżnia się stabilnością, trwałością oraz lekkością. Na dodatek spełnia wszelkie wymagania BHP – niezależnie od wybranego rodzaju konstrukcji. Podczas rozmowy telefonicznej lub mailowej odpowiemy na każde pytanie związane z rusztowaniami, drabinami i ich dopuszczalnym obciążeniem, a także doradzimy wybór najkorzystniejszego w danej sytuacji rozwiązania. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

expand_less