Drabina do domu – jaką wybrać?

Drabina do domu – jaką wybrać?

Drabina do domu – jaką wybrać?

Inwestycja we własną nieruchomość zapewnia większą niezależność i spokój, ale często wiąże się również z koniecznością samodzielnego przeprowadzenia drobnych prac remontowych czy dbania o porządek z uwzględnieniem miejsc, które znajdują się poza naszym zasięgiem. Dużym wyzwaniem okazuje się między innymi mycie wysokich okien czy wejście na strych, który nie ma osobnych schodów. Wówczas godną uwagi inwestycją staje się drabina uniwersalna do domu, która zapewnia bezpieczną stabilizację podczas wykonywania różnego rodzaju prac na wysokości. W poniższym artykule doradzamy, czym powinna wyróżniać się funkcjonalna drabina i jaki model warto wybrać, aby okazał się on zakupem na długie lata wygodnego użytkowania.

Czym powinna wyróżniać się funkcjonalna drabina domowa?

Wszelkiego rodzaju prace na wysokości (nawet niewielkiej) wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed upadkiem, a także szczególnej uważności. Dlatego warto wspomnieć, że bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo podczas tego typu zadań mają wysokiej jakości drabiny domowe. Są to akcesoria, które pozwalają na łatwe dosięgnięcie trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu usprawniają wykonywanie codziennych obowiązków lub jednorazowych napraw. Ze względu na wspomnianą wysokość, tego typu drabina uniwersalna powinna cechować się stabilnością, niezależnie od liczby stopni. Z tego powodu podczas zakupu warto sprawdzić, jakimi zabezpieczeniami wyróżnia się dany produkt i z jakich materiałów został on wykonany. 

Niezwykle ważnym elementem każdego modelu stają się między innymi linki czy łańcuchy, które zapobiegają zbyt dużemu rozsuwaniu się poszczególnych części. Dzięki temu po rozłożeniu drabina aluminiowa lub drewniana napotyka odpowiedni opór, który pozwala na bezpieczne wejście po stopniach. Warto wspomnieć, że oprócz linek czy łańcuchów niektóre modele mają dodatkową platformę, która po rozłożeniu również zapewnia większą stabilizację. Co więcej, tego typu platforma robocza zwykle pojawia się przy mniejszych drabinach (mających 4-8 stopni) i okazuje się idealnym miejscem na narzędzia czy produkty czyszczące. W efekcie podczas napraw albo sprzątania nie musimy schodzić ze stopni w celu sięgnięcia po poszczególne produkty.

Wybierając drabinę domową, warto także zwrócić uwagę na jej maksymalne obciążenie, staranne wykończenie i przemyślany dobór materiałów. W ofertach producentów zwykle można znaleźć modele drewniane lub aluminiowe. Produkty aluminiowe wyróżniają się często mniejszą wagą i możliwością zastosowania dodatkowej składanej platformy roboczej. Dzięki temu można je z łatwością przenosić oraz chować tak, aby nie zajmowały zbyt wiele cennego miejsca. Z kolei drabiny wykonane z drewna cechują się wysoką wytrzymałością oraz estetycznym wyglądem. W przypadku tego typu modeli najczęściej można spotkać się z modelami dwustronnymi, które są pozbawione wspomnianej wcześniej platformy, ale pozwalają na dosięgnięcie wyższych punktów w pomieszczeniu.

Jaka drabina do domu zapewni największe bezpieczeństwo i ułatwi domowe prace?

Mimo że prace na niewielkich wysokościach wiążą się z nieco mniejszym ryzykiem poważnego upadku, warto pamiętać, że odpowiednio dobrana drabina aluminiowa lub drewniana powinna zapewniać domownikom poczucie bezpieczeństwa. Z tego powodu dużym zainteresowaniem klientów cieszą się modele z dodatkowymi poręczami, które ułatwiają wchodzenie po stopniach. Poręcze świetnie sprawdzą się u osób z lękiem wysokości lub u domowników z niewielkimi ograniczeniami ruchowymi (na przykład u osób starszych). Warto wspomnieć, że można również zdecydować się na modele z poręczą zaczynającą się w połowie stopni, czyli w momencie, w którym wchodzimy na większą wysokość.

Godnym uwagi rozwiązaniem stają się również drabiny z dodatkowymi funkcjami, na przykład z przymocowanym hakiem na wiadro lub z mniejszymi hakami przeznaczonymi na łatwe podwieszenie różnego rodzaju narzędzi. Tego typu drabiny, podobnie jak modele z platformą roboczą, usprawniają wykonywanie większości prac i sprawiają, że nie musimy co chwilę schodzić na dół lub schylać się, aby sięgnąć po potrzebne w danym momencie produkty. Dlatego też omawiane modele okazują się bezpieczniejszą opcją, dzięki której szybciej skończymy prace naprawcze czy sprzątanie.

Wysokie drabiny do użytku domowego – na które modele warto się zdecydować?

Różnego rodzaju prace domowe często dotyczą wykonania zadań na niewielkich wysokościach, ale zdarzają się również usterki, które wymagają wejścia na wysoki strych czy dach. Wówczas warto mieć w domu wysokiej jakości drabinę, która pozwoli na bezpieczne i wygodne dostanie się do tego typu miejsc. W zależności od potrzeb można zdecydować się na wysoką drabinę dwustronną lub przystawną, która powinna wyróżniać się mocnymi podłużnicami i solidnymi zaczepami. Niezwykle ważne okazują się również antypoślizgowe zaciskowe stopki, które pojawiają się w większości drabin cechujących się wysoką jakością wykonania. Dzięki nim przystawne modele nie będą ślizgały się po posadzce, zapewniając większe bezpieczeństwo podczas wykonywania prac.

Wszystkie komentarze