Jak urządzić i zagospodarować garaż? Poradnik

Jak urządzić i zagospodarować garaż? Poradnik

Jak urządzić i zagospodarować garaż? Poradnik

Samochód, motocykl i rowery, narzędzia do majsterkowania i sprzęty do pracy w ogrodzie – na to wszystko możesz znaleźć miejsce w garażu. Wystarczy staranne zaplanowanie i uporządkowanie przestrzeni. Zobacz, jak zorganizować miejsce w garażu, aby stał się funkcjonalnym, wygodnym w użytkowaniu pomieszczeniem o estetycznym wyglądzie.

Pomysły na porządek w garażu – podział na strefy

Jak uporządkować garaż? Zacznij od podziału pomieszczenia na strefy zgodnie z funkcjami zgromadzonych w nim rzeczy. Osobno przechowuj podstawowe narzędzia, w innym miejscu akcesoria i sprzęty niezbędne do obsługi samochodu, a jeszcze gdzie indziej urządzenia związane z ogrodem. Możesz też stworzyć dodatkowe strefy, np. na rowery i akcesoria rowerowe.

W obrębie owych stref najczęściej używane przedmioty powinny znajdować się w zasięgu ręki, a te, z których korzystasz rzadko, możesz umieścić wewnątrz szafek czy na wyższych półkach. Podział ten jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, pozwalającym zachować porządek w garażu. Wymaga jednak od domowników konsekwencji i odkładania rzeczy zawsze na miejsce.

Jak ułożyć narzędzia w garażu?

Zmorą każdego majsterkowicza jest gubienie narzędzi. Nasadki, klucze i śrubokręty „lubią” znikać, zwłaszcza w chwili, gdy są najbardziej potrzebne. Aby tego uniknąć, konieczne jest zadbanie o uporządkowanie narzędzi. W tym celu postaw na praktyczne i solidne skrzynki narzędziowe. Specjalna konstrukcja sprawia, że utrzymanie ładu w pojemniku jest bardzo proste. Każdy element zestawu ma swoje miejsce, co bardzo ułatwia pracę. Dodatkową zaletą takich walizek jest łatwe przechowywanie akcesoriów na półkach, a także wygodne przenoszenie. Praktyczna rączka ułatwia ściąganie skrzynki z półki i odkładanie z powrotem.

Na rynku znajdziesz szeroki wybór skrzynek narzędziowych, dostępnych w różnych wielkościach, dostosowanych do rodzaju i ilości posiadanych akcesoriów. Możesz więc zdecydować się na nieduże opakowania, które mieszczą klucze imbusowe albo podstawowe wkrętaki, jak również modułowe skrzynie narzędziowe z kilkoma przegrodami, przeznaczone na duże narzędzia ręczne i elektronarzędzia.

Profesjonalne umeblowanie garażowe

Jeśli zastanawiasz się, jak zorganizować miejsce w garażu, nie zapomnij o odpowiednim umeblowaniu. Dobra organizacja w garażu nie jest możliwa bez specjalnych szaf i regałów garażowych. To na nich przechowasz części zamienne, skrzynki z narzędziami, kosmetyki samochodowe, narzędzia i sprzęty ogrodowe oraz wiele innych przydatnych akcesoriów i urządzeń.

W asortymencie sklepu Drabest znajdziesz regały i meble warsztatowe o różnych wymiarach i liczbie półek, co pozwoli Ci na zakup konstrukcji idealnie dopasowanych do Twoich potrzeb i wielkości garażu. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są regały otwarte z półkami, które możesz montować na różnej wysokości, co zapewni Ci odpowiednią ilość wolnego miejsca na każdej z półek. Skręcane regały plastikowe gwarantują dobrą nośność i solidność. Dzięki wytrzymałej konstrukcji z łatwością utrzymają nawet duże ciężary, dzięki czemu świetnie sprawdzą się podczas przechowywania ciężkich narzędzi manualnych, elektronarzędzi i sprzętów.

Jeśli lubisz majsterkować, w garażu nie powinno zabraknąć też metalowego stołu warsztatowego z dużym blatem oraz zamykanymi szafkami bądź szufladami.

Przydatne gadżety do garażu

Poza niezbędnym umeblowaniem i skrzynkami narzędziowymi w garażu sprawdzą się też przydatne gadżety. Ciekawe rozwiązania w garażu sprawią, że utrzymanie w pomieszczeniu porządku i bezpieczeństwa stanie się łatwiejsze i wygodniejsze.

Alternatywą dla skrzynek i pojemników narzędziowych są specjalne tablice narzędziowe. To odpowiednio wyprofilowane pojemniki z niewielkimi przegrodami, przeznaczonymi na poszczególne narzędzia. Tablicę możesz zawiesić na ścianie w garażu, co pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce na podłodze. Rozwiązanie to jest polecane do mniejszych pomieszczeń, a także dla osób, które lubią mieć wszystkie niezbędne akcesoria zawsze pod ręką i w zasięgu wzroku. Tablica zawieszona nad stołem warsztatowym zapewni Ci wygodny i łatwy dostęp do potrzebnych narzędzi.

Pomysłowe triki w garażu

Aby garaż stał się jeszcze praktyczniejszym miejscem, wykorzystaj parę prostych trików. W garażu świetnie sprawdzą się taśmy magnetyczne. Naklej je na ścianę i wykorzystaj do organizacji wierteł albo innych metalowych przedmiotów.

Masz problem z przechowywaniem gwoździ albo śrub, które często gubią się bądź mieszają z innymi narzędziami? Zastosuj plastikowe słoiki. Przytwierdź ich nakrętki do spodu półek wiszących albo regałowych. Posegreguj śruby, gwoździe i inne drobne akcesoria i włóż je do różnych słoików, a następnie przykręć naczynia do nakrętek.

Nie wiesz, gdzie przymocować drabinę? Najwygodniejszym sposobem jest zamocowanie jej na suficie lub pod sufitem, w górnej części ściany. Użyj specjalnego wieszaka na drabinę, który pozwoli na stabilne i bezpieczne przechowywanie sprzętu, a jednocześnie umożliwi efektywne zagospodarowanie nawet niedużej przestrzeni. Specjalne uchwyty ścienne bądź sufitowe umożliwiają przechowywanie różnych modeli drabin – zarówno prostych wersji przystawnych, jak i wielofunkcyjnych drabin składanych.

Wszystkie komentarze