Organizacja pomieszczenia gospodarczego – kilka rzeczy, o których warto pamiętać

Organizacja pomieszczenia gospodarczego – kilka rzeczy, o których warto pamiętać

Organizacja pomieszczenia gospodarczego – kilka rzeczy, o których warto pamiętać

Pomieszczenie gospodarcze wprowadza domową organizację na wyższy poziom. Zamiast upychać w szafkach środki czystości, chować w kącie sprzęt AGD albo trzymać rower na balkonie, wszystko to wygodnie i estetycznie rozmieścisz w specjalnie przeznaczonym do tego celu pokoju. Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze, aby stało się funkcjonalnym i dobrze zorganizowanym miejscem?

Umiejętna organizacja przestrzeni

Urządzamy nasze mieszkania i domy, zwracając uwagę na ich estetykę i często zapominając, że muszą być one przede wszystkim funkcjonalne. Dlatego też nierzadko po pewnym czasie użytkowania lokalu okazuje się, że narzędzia leżą w szafie, środki czystości w kącie w łazience, a deska do prasowania za firanką. Z tej przyczyny tak ważne jest wyodrębnienie pomieszczenia gospodarczego w domu. Co istotne, nie musi ono być odrębnym pokojem. Z braku miejsca można je bowiem wydzielić w garażu, ale również w samym domu czy mieszkaniu, przeznaczając na nie kąt w kuchni, łazience albo garderobie.

Chcesz zatem stworzyć w swoim domu praktyczne pomieszczenie gospodarcze? Jak urządzić taki pokój? Przede wszystkim zwróć uwagę na takie zaaranżowanie przestrzeni, aby w pełni wykorzystać dostępne w niej miejsce. Zanim zaczniesz wyposażać je w konkretne meble i akcesoria, zaplanuj co i gdzie umiejscowisz. Dzięki maksymalnemu wykorzystaniu ścian zaoszczędzisz miejsce na posadzce, co ułatwia poruszanie się w pomieszczeniu.

Pomieszczenie gospodarcze – meble

Podstawowym wyposażeniem pomieszczenia gospodarczego są meble. Najlepiej zdecyduj się na umeblowanie dedykowane do pomieszczeń gospodarczych, garażów, piwnic czy spiżarni. Szczególnie polecane są metalowe regały do piwnicy i garażu. Meble o solidnej konstrukcji stalowej lub aluminiowej pozwalają na przechowywanie ciężkich przedmiotów. Jednocześnie są odporne na korozję, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. uderzeniami narzędzi. Praktyczne regały do pomieszczenia gospodarczego występują w różnych rozmiarach, co pozwala na dopasowanie mebla o odpowiedniej wysokości, szerokości i głębokości do wymiarów ściany oraz potrzeb.

Farby, elektronarzędzia, drobne sprzęty AGD, proszki czy inne środki czystości możesz przechowywać bezpośrednio na półkach. Do przechowywania dobrze sprawdzą się także plastikowe bądź wiklinowe kosze. Są szczególnie polecane do przedmiotów, które mogą się łatwo zabrudzić albo zniszczyć, np. ręczników czy nieużywanych na co dzień naczyń. Mop, odkurzacz, deska do prasowania lub inne większe przedmioty warto natomiast przechowywać w zamykanej szafie.

Jak zorganizować pomieszczenie gospodarcze? Zamontuj wieszaki i uchwyty

Regały do piwnicy i garażu to nie wszystko. Przestrzeń warto też uzupełnić o innego rodzaju meble. Stoły warsztatowe z zamykanymi szafkami, szafki wiszące, tablice warsztatowe czy wolnostojące szafki serwisowe z wysuwanymi szufladami pozwalają uporządkować przechowywane przedmioty, a jednocześnie są bardzo praktyczne. Zwłaszcza stoły z solidnymi blatami przydają się do rozmaitych czynności, np. majsterkowania czy drobnych napraw.

Pamiętaj również o montażu wieszaków i uchwytów na ścianie. Konstrukcje te pozwalają na bezpieczne i wygodne zawieszenie na ścianie różnego rodzaju narzędzi, np. kluczy, uchwytów na wiertła czy haków. W pomieszczeniu gospodarczym sprawdzi się też specjalny wieszak na rowery.

Skrzynki i pojemniki

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić pomieszczenie gospodarcze, by było praktyczne i bezpieczne, zadbaj o odpowiednie pojemniki, pudełka i skrzynki. To idealne miejsca do przechowywania mniejszych przedmiotów. Dzięki nim uporządkujesz przestrzeń – wszystkie narzędzia, chemia czyszcząca, pamiątki, a nawet zapasy żywności znajdą się w konkretnym miejscu. To ułatwi utrzymanie porządku w pomieszczeniu, a także wpłynie na jego bezpieczeństwo. Nie musisz się bowiem obawiać, że np. poślizgniesz się na wiertle, które spadło z półki albo wbijesz sobie w stopę gwóźdź. Pudełka z pokrywkami doskonale zabezpieczą też przedmioty przed wodą, brudem i kurzem.

W pomieszczeniach służących również jako suszarnia czy pralnia sprawdzą się kosze na pranie wykonane z różnych materiałów, np. tworzywa sztucznego albo wikliny. Do szuflad włóż natomiast specjalne wkłady ułatwiające segregowanie akcesoriów. Podobną funkcję spełniają przezroczyste organizery, które zapobiegają gubieniu się drobiazgów i pomagają błyskawicznie odszukać to, co niezbędne w danej chwili.

Pomieszczenie gospodarcze – jak urządzić? Pamiętaj o oświetleniu

Jak zorganizować pomieszczenie gospodarcze? Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu. W pokoju sprawdzi się górne źródło światła, ale warto też zamontować oświetlenie boczne. Kinkiety będą szczególnie przydatne przy regałach i szafach, przez co ułatwią Ci poszukiwanie konkretnych przedmiotów. Jeśli często majsterkujesz, nie zapominaj o lampce na stół warsztatowy. Zamiast wiszącego oświetlenia górnego wybierz plafon. To bezpieczniejsze rozwiązanie, zwłaszcza gdy będziesz wyciągać deskę do prasowania, mop czy inne duże i długie przedmioty, które mogłyby niechcący uszkodzić lampę wiszącą.

Wszystkie komentarze