Jak urządzić magazyn w małej i średniej firmie?

Jak urządzić magazyn w małej i średniej firmie?

Jak urządzić magazyn w małej i średniej firmie?

Każda mniejsza lub większa firma z branży handlowej i logistycznej staje przed wyzwaniem zorganizowania przestrzeni magazynowej, umożliwiającej składowanie produktów i przygotowywanie ich w celu późniejszego wydania klientowi. Aranżacja magazynu od podstaw nie należy do łatwych zadań. Jednak włożenie wysiłku w przemyślany projekt przestrzeni magazynowej procentuje dobrą organizacją pracy i optymalnym wykorzystaniem zasobów. Jak stworzyć magazyn, który wpisze się w model biznesowy małej i średniej firmy? Co wchodzi w skład obowiązkowego wyposażenia magazynu? Przedstawiamy poradnik skierowany do właścicieli firm z sektora MŚP, ułatwiając im wdrożenie sprawdzonych rozwiązań.

Jak przygotować magazyn w przedsiębiorstwie?

Logistyka wewnętrzna na hali magazynowej obejmuje szereg procedur, dzięki którym przyjęcie, odnalezienie i wydanie towaru podlega dużej dozie automatyzacji. Przestrzeń magazynowa musi spełniać podstawową funkcję w postaci doskonałej organizacji towaru i dostępności do niego w dowolnym czasie. Udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak przygotować magazyn, warto rozpocząć od analizy specyfiki własnego biznesu. Wypracowane latami techniki magazynowania dotykają sfery składowania i rotacji produktów. Wybór określonej metody pociąga za sobą konkretne wymogi co do magazynu i jego wyposażenia. Pierwsza metoda składowania, określona jako ABC, polega na tzw. wskaźniku rotacji towaru. Produkty z najwyższym wskaźnikiem rotacji (towary A) należy umieszczać na wysokości człowieka stojącego, umożliwiając pracownikom ich natychmiastowy załadunek i wysłanie do klienta. Dla towarów o średniej rotacji przeznaczone są najniższe miejsca na półkach. Zapasy wydawane najrzadziej (oznaczone literą C) można składować w wysokich partiach regałów. Aranżację przestrzeni magazynowej można oprzeć o metody optymalizacji przepływów, takiej jak LIFO i FIFO. Wybór konkretnej metody pomoże odpowiedzieć na pytania, co powinien mieć magazyn, jakie miejsce przydzielić poszczególnym partiom asortymentu i jakie regały magazynowe odpowiedzą na potrzeby danej firmy.

Co powinien mieć magazyn – najważniejsze elementy wyposażenia

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym składnikiem wyposażenia magazynu pozostaje system regałów, gwarantujących bezpieczne i przejrzyste składowanie towaru. Miejsce ich ustawienia wynika z projektu ciągów komunikacyjnych. Plan aranżacji przestrzeni wewnętrznej musi brać pod uwagę zarówno aktualne potrzeby, jak i późniejszy rozwój. Aktualny brak konieczności posiadania wózków widłowych nie oznacza, że w niedalekiej przyszłości nie pojawi się taka potrzeba. Wyposażenie magazynu w regały powinno zatem charakteryzować się elastycznym podejściem. Analiza modelu biznesowego wielkich firm logistycznych pokazuje, w co wyposażone są magazyny i stanowi inspirację dla przedsiębiorców działających na mniejszą skalę. Codzienna praca w magazynie byłaby wysoce nieefektywna bez urządzeń transportowych. Wspomniane wcześniej wózki widłowe umożliwiają szybki i bezpieczny załadunek ciężkiego towaru umieszczonego na górnych półkach. W załadunku palet pomagają wózki transportowe lub podnośniki. Nie obejdzie się bez zakupu drabin przejezdnych, dających dostęp do wysoko zlokalizowanych partii towaru.

Otwarte regały magazynowe nie zawsze mogą stanowić jedyne narzędzie do składowania produktów. W przypadku towaru wymagającego utrzymania w nienagannej czystości, należy zastosować dodatkowe pojemniki, powstrzymujące przed dostawaniem się do środka kurzu. Dobrym pomysłem będzie również wprowadzenie systemu identyfikacji produktów. Tradycyjne czytniki kodów kreskowych są powoli wypierane przez systemy identyfikacji radiowej (RFID). Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą jednak ograniczać koszty i zakupić wydajne czytniki kodów dalekiego odczytu. Osobną kwestią pozostaje zaprojektowanie i wdrożenie systemu zarządzania stanami magazynowymi. Odpowiedź na pytanie, co powinien mieć magazyn, należy zatem poszerzyć o system komputerów i oprogramowania, dzięki którym rejestrowanie transakcji sprzedaży dokona automatycznej aktualizacji stanów magazynowych.

Usprawnienia logistyczne pociągają za sobą znaczne wydatki początkowe, jednak oszczędność czasu i doskonała organizacja w pełni rekompensują poczynione nakłady. Wyposażenie magazynu to jednorazowa inwestycja, której nie należy traktować pobieżnie. Od skrupulatnego przygotowania magazynu zależy bowiem przyszła efektywność działań i kontrola nad przepływami towaru.

Wszystkie komentarze