Schody strychowe – jakie wybrać?

Schody strychowe – jakie wybrać?

Schody strychowe – jakie wybrać?

Na strych nie zagląda się zbyt często. Dlatego nie warto inwestować w standardowe schody, które tylko niepotrzebnie zajmowałyby miejsce. Dużo lepiej postawić na rozwiązania zaprojektowane z myślą o najwyżej położonej, rzadko używanej przestrzeni. Jakie schody na strych wybrać? Istnieje kilka możliwości, które przedstawimy w niniejszym artykule.

Rodzaje schodów strychowych

Dużą różnorodność można zauważyć już na samym początku. Wyróżnia się trzy główne rodzaje schodów na strych:

  • Składane. Ich konstrukcja zawiera zazwyczaj trzy lub cztery elementy, a po wysunięciu mogą sięgnąć nawet 3,5 metra wzwyż. Niestety ze względu na swoją budowę mają ograniczoną nośność. Nie przekracza ona 160 kg. Warto jednak zauważyć, że raczej rzadko na strychu umieszcza się ciężkie przedmioty, które potem ciężko znieść. Wśród składanych schodów na strych można znaleźć modele segmentowe (najpopularniejsze) i harmonijkowe (rozkładają się jak harmonijka). Wybór pomiędzy nimi jest kwestią indywidualną.
  • Rozsuwane. W praktyce są bardzo podobne do składanych. Tym, co je odróżnia, jest brak zawiasów. W zamian posiadają specjalne okucia. W efekcie sięgają wyżej oraz utrzymują większe obciążenie. Co więcej, nie potrzebują tak dużo miejsca podczas rozkładania, jak wyżej opisany rodzaj schodów. Ich jedyną wadą jest wyraźnie wyższa cena.
  • Nożycowe. Wykonane całkowicie z metalu. Dlatego są bezkonkurencyjne pod względem nośności. Tego typu schody strychowe składa się harmonijkowo, przez co zajmują mniej miejsca. Znajdują swoje zastosowanie wtedy, gdy na strychu zamierza się przechowywać stosunkowo ciężkie przedmioty o dużych rozmiarach. Niestety są mniej wygodne w użytkowaniu od pozostałych rodzajów schodów.

Klapy do schodów strychowych

Podobnie jak same schody, klapy też różnią się między sobą. W tym przypadku nie trzeba jednak przejmować się funkcjonalnością, ponieważ wszystkie są do siebie zbliżone. Liczy się coś innego, mianowicie ich wykonanie. Tak więc klapy dzielimy na nieocieplone oraz ocieplone. Pierwsze z nich nadają się do zastosowania na strychu, który posiada izolację termiczną na dachu bądź w dachu, a więc nie na stropie. Drugi rodzaj to rozwiązanie przeznaczone dla ocieplonych stropów. Wybór pomiędzy nimi jest więc dość oczywisty.

Istnieje jednak jeszcze jeden typ klap. Mowa mianowicie o ognioodpornych. Posiadają one izolację, ale wykonaną z niepalnego materiału (np. lnu). Ponadto mają okładzinę z czerwonej płyty MDF. Jest ona odporna na ogień. A specjalne uszczelki zwiększają swoją objętość w momencie pojawienia się wysokiej temperatury. W efekcie uniemożliwiają przedostawanie się dymu. Wyposażone w ognioodporne klapy schody na strych przydadzą się właściwie każdemu, ale szczególnie tym osobom, które muszą gromadzić rzeczy łatwopalne.

Jakie wymiary schodów strychowych są najlepsze?

Na rynku można znaleźć schody o bardzo zróżnicowanych wymiarach. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele 60x70 cm oraz 90x70 cm. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w większe rozwiązania, np. 120x80 cm czy 140x80 cm. A co zrobić, jeśli w sklepie nie ma odpowiednich dla własnego domu wymiarów schodów strychowych? Nic straconego! Wielu producentów oferuje produkty skrojone na miarę. Indywidualne zamówienia są droższe, ale też znacznie lepsze.

A może drabinka na strych?

Niektórzy rezygnują ze schodów, a decydują się na drabinki. Mają one mniejsze stopnie, przez co zajmują też mniej miejsca. Uniemożliwiają przez to (a przynajmniej mocno utrudniają) wnoszenie większych rzeczy. Jeśli jednak planuje się składowanie niewielkich i lekkich przedmiotów – jak ubrania, książki, sprzęt elektroniczny – warto zainwestować w drabinkę na strych.

Przy wyborze zawsze należy kierować się indywidualnymi preferencjami oraz przeznaczeniem strychu. Tylko w ten sposób można odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie schody na strych sprawdzą się najlepiej. Oczywiście zawsze warto poprosić o opinię profesjonalistów, którzy na podstawie wieloletniego doświadczenia pomogą w wyborze.

Wszystkie komentarze