Jak urządzić warsztat stolarski? 5 wskazówek

Jak urządzić warsztat stolarski? 5 wskazówek

Jak urządzić warsztat stolarski? 5 wskazówek

Stolarstwo to fach wymagający precyzji, cierpliwości oraz dobrego przygotowania. Ponadto nie obędzie się bez pasji. Aby przekuć zapał w realne osiągnięcia, wystarczy odpowiednio się wyposażyć. Jak urządzić mały warsztat stolarski, który spełni wymagania i ułatwi tworzenie? Zachęcamy do zaznajomienia się z pięcioma wskazówkami dla każdego zainteresowanego stworzeniem przydomowego miejsca prac.

Po pierwsze: wybór bezpiecznego miejsca na warsztat

Nie każde miejsce nadaje się do stworzenia warsztatu stolarskiego. Wynika to ze specyfiki pracy. Podczas obróbki wytwarza się sporą ilość pyłu, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Ponadto generowany hałas może przeszkadzać reszcie domowników, a nawet sąsiadom. Dlatego warto zadbać o to, aby pomieszczenie:

  • posiadało dobrą wentylację,
  • utrzymywało optymalną temperaturę,
  • było odizolowane od przestrzeni mieszkalnej.

Wobec tego najlepiej zagospodarować komórkę, piwnicę bądź garaż. Należy jeszcze pamiętać, że w pomieszczeniu muszą znajdować się liczne gniazdka z prądem, aby bez problemu użytkować maszyny, a także zapewnić sobie bardzo dobre oświetlenie.

Po drugie: skompletowanie wyposażenia warsztatu stolarskiego

W warsztacie powinno zmieścić się kilka niezbędnych mebli, bez których nie da się zrobić nawet najprostszej czynności. Mowa przede wszystkim o stole roboczym. Jego wymiary są uzależnione od tego, co planuje się robić. Najlepiej zainwestować w stosunkowo duży stół, który umieszcza się w centralnym punkcie warsztatu. Dzięki temu ma się łatwy dostęp do narzędzi. Dobrze, jeśli stół będzie wyposażony w imadło. Pomoże ono w licznych sytuacjach.

Kolejnym istotnym elementem są szafki. Przyda się co najmniej jedna. I to metalowa, ponieważ cechuje się najlepszą nośnością, a przy okazji nie zniszczy się wskutek odkładania ciężkich narzędzi. Tego typu wyposażenie warsztatu stolarskiego pozwoli utrzymać porządek, a w konsekwencji szybko odnaleźć potrzebne narzędzia, gwoździe czy śrubki.

Po trzecie: dobór narzędzi do warsztatu stolarskiego

Wreszcie należy zastanowić się nad narzędziami. To najważniejszy element każdego warsztatu. Warto postawić na kompleksowe wyposażenie. Pozwoli ono na przeprowadzenie nie tylko podstawowych, ale też i bardziej zaawansowanych prac. Oto narzędzia do warsztatu stolarskiego, których nie może zabraknąć:

  • piły o różnych ostrzach,
  • wyrzynarki,
  • dłuta,
  • brzeszczoty,
  • wiertarka,
  • szlifierka

oraz przyrządy miernicze, takie jak suwmiarka, poziomnica czy kątownik. Dobrze też zaopatrzyć się w tokarkę, frezarkę, wolnoobrotowe ostrzałki oraz pilarki formatowe. Przydadzą się do realizacji wymagających pomysłów.

Po czwarte: przemyślana organizacja warsztatu stolarskiego

Gdy już wszystko zostanie uzbierane, warto przemyśleć ogólną organizację miejsca. Jak już zostało wspomniane, stół powinien znajdować się w centralnym miejscu pomieszczenia. Najlepiej na środku, aby można było z niego korzystać z każdej strony. Dookoła niego powinny znaleźć się szafki. Ważne jednak, aby zachować sporo przestrzeni dla swobodnego poruszania się oraz otwierania drzwiczek. To świadczy o odpowiedniej organizacji warsztatu stolarskiego.

Nie mniej istotne jest dostosowanie się do zasad BHP. Powinny one obowiązywać każdy warsztat, nie tylko profesjonalny. Apteczka musi znaleźć się w łatwo dostępnym i widocznym miejscu, aby – odpukać w niemalowane drewno – szybko udzielić pomocy bądź ją otrzymać.

Po piąte: znalezienie dobrego zaopatrzenia

Skoro już o drewnie mowa, to przyjrzyjmy się materiałom w warsztacie stolarskim. Do najpopularniejszych należy jesion i sosna, ale równie zawodowcy równie chętnie sięgają po modrzew. Ich główną zaletą jest prostota obróbki. Drewno zamawia się bezpośrednio z tartaku (najtańsza opcja) bądź poprzez stronę internetową wytwórcy. Istnieje też opcja zakupu materiałów z odzysku, ale trzeba je dokładnie sprawdzić, gdyż mogą być wilgotne, a nawet pokryte grzybem.

Dzięki powyższym wskazówkom z pewnością nikt nie będzie dłużej zastanawiać się nad tym, jak urządzić mały warsztat stolarski. Wystarczy pamiętać o podstawach, a reszta przyjdzie sama.

Wszystkie komentarze