Drabina do magazynu – jak wybrać odpowiedni model?

Drabina do magazynu – jak wybrać odpowiedni model?

Drabina do magazynu – jak wybrać odpowiedni model?

Standardowym etapem w rozwoju olbrzymiej większości firm z najrozmaitszych branż jest konieczność pozyskania i zaaranżowania własnej przestrzeni magazynowej. Jednym z kluczowych aspektów związanych ze wspomnianą aranżacją jest z kolei zakup odpowiedniego wyposażenia, ze szczególnym uwzględnieniem drabiny właśnie. Jaką drabinę do magazynu wybrać? Na jakie jej cechy postawić, a których czynników się wystrzegać? O tym dowiesz się poniżej.

Drabina do hurtowni lub magazynu – porady wstępne

Proces wybierania drabiny magazynowej przebiega podobnie jak w przypadku wielu innych przedmiotów, w związku z czym część składających się na niego czynników zdaje się oczywista. Mimo to jednak, aby uczynić nasz poradnik kompletnym oraz z uwagi na naturalną ludzką skłonność do zwyczajnego zapominania o oczywistościach, w ramach niniejszego wpisu postanowiliśmy zebrać wszystkie aspekty kluczowe w opisywanym kontekście.

W pierwszej kolejności zatem zidentyfikuj swoje potrzeby, mając na uwadze w szczególności wysokość, do której docelowo chcesz z drabiny dosięgać. W tym zakresie najlepszym wyznacznikiem będzie więc specyfika samego magazynu. Skoro jesteśmy już przy tym wątku, pamiętaj też, że drabina musi być dopasowana do pomieszczenia nie tylko pod względem wysokości, ale również swoich ogólnych gabarytów i funkcji. Jeżeli zatem dysponujesz małą przestrzenią o wąskich alejkach, zadbaj również o odpowiednią wąską drabinę. Gdy natomiast na co dzień obsługujesz magazyn o relatywnie dużym metrażu, rozważ zakup modelu wyposażonego w ułatwiające transport kółka.

Jakie jeszcze są wskazania ogólne? Bez względu na typ drabiny, jej wysokość, szerokość czy też obecność lub brak kółek jezdnych, nie wolno zapominać o bezpieczeństwie.

Wybierając drabinę do hurtowni czy też właśnie magazynu pamiętaj, że sprzęt ten będzie użytkowany regularnie i intensywnie, a nierzadko także przy stosunkowo dużym obciążeniu. Z miejsca możesz skreślić zatem z listy dostępnych opcji wszelkie konstrukcje przeznaczone stricte do użytku domowego czy np. do wykorzystywania w ramach niewielkich sklepów z lekkim asortymentem (jak punkty obuwnicze czy odzieżowe). Drabina magazynowa musi być solidna, stabilna oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne i znaczne obciążenia, a wyroby wspomniane wcześniej zwykle zoptymalizowane pod tym kątem nie są.

Pamiętaj, że desperacko szukając oszczędności, nieumyślnie możesz odnaleźć zamiast nich poważne kłopoty – zarówno finansowe związane ze stratami, które może spowodować wypadek, jak i prawne lub medyczne, jeśli Ty lub któryś z Twoich pracowników zrobicie sobie krzywdę.

Optymalna drabina do magazynu charakterystyka

Skorą część ogólną mamy już za sobą, przejdźmy do esencjonalnego wyszczególnienia konkretnych z najważniejszych cech, którymi powinna odznaczać się wysokiej jakości drabina magazynowa. Są to:

  • wyprodukowanie z dobrych gatunkowo materiałów pozwalających uzyskać konstrukcję zarówno wytrzymałą, jak i lekką – odpowiednie proporcje pomiędzy tymi czynnikami zapewnia przede wszystkim aluminium, stąd głównie z niego właśnie wytwarza się korpusy drabin do hurtowni czy magazynów,
  • odporność nie tylko na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia, ale również na kontakt ze środkami czystości i innymi substancjami chemicznymi wykorzystywanymi w obrębie obszaru roboczego, a także na oddziaływanie wilgoci, niskich temperatur czy też intensywnego nasłonecznienia,
  • osiągnięcie złotego środka pomiędzy ilością dostępnej w magazynie przestrzeni a rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo i komfort użytkowania – jeżeli tylko przestrzeń na to pozwala, postaw na modele drabin wyposażone w szerokie i wygodne stopnie, duże podesty robocze z powierzchnią antypoślizgową oraz w barierki ochronne otaczające znajdującego się na znacznej wysokości pracownika,
  • zastosowanie mechanizmów o wieloletniej niezawodności działania – jeśli poszukiwana przez Ciebie drabina do magazynu charakteryzować ma się np. łatwością przemieszczania, pamiętaj, że sama obecność kółek czy funkcji składania na nic się nie zda, jeżeli na kilka tygodni po zakupie mechanizmy będą się zacinać.

Drabiny magazynowe normy bezpieczeństwa – kluczowy czynnik wyboru

Pozostając w temacie bezpieczeństwa, warto wspomnieć o fundamentalnym sposobie na to, aby odsiać z listy rozważanych opcji wszelkie te, które na pewno nie powinny się na nie znajdować. Sposobem owym jest oczywiście weryfikacja odnoszących się do konkretnych drabin magazynowych norm bezpieczeństwa i atestów. Generalnie rzecz biorąc, należy szukać produktów opatrzonych atestem BHP, zgodnych przede wszystkim z normami takimi jak PN EN 131, 131.7 i 131-1.2 oraz PN EN 14122. Spełnienie wynikających z przedstawionych standardów wymogów jest podstawową do przeznaczenia drabiny na sprzedaż.

W razie wątpliwości w zakresie wyboru drabiny magazynowej rozważ kontakt ze specjalistami

Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej porady ułatwią Ci lekkie przejście przez proces decyzyjny. Jeżeli jednak wciąż nie jesteś pewny lub pewna, jaka drabina do magazynu Twojej firmy będzie najwłaściwsza, skontaktuj się z naszym personelem doradczym. Po krótkiej analizie Twoich potrzeb z przyjemnością zaproponujemy Ci uszyte na ich miarę rozwiązania.

Wszystkie komentarze