Jak wybrać rusztowanie elewacyjne? Podpowiadamy

Jak wybrać rusztowanie elewacyjne? Podpowiadamy

Jak wybrać rusztowanie elewacyjne? Podpowiadamy

Rusztowanie elewacyjne to niezbędny element każdej budowy, niezależnie od tego, czy inwestycja dotyczy postawienia wielopiętrowego bloku, czy też domu jednorodzinnego. Konstrukcja przyda się podczas prac dekarskich, remontowania elewacji lub montowania ocieplenia. Dowiedz się, jakie rusztowanie do elewacji wybrać.

Rodzaj rusztowania elewacyjnego

Jeśli zastanawiasz się, jakie rusztowanie elewacyjne wybrać, przede wszystkim zwróć uwagę na jego rodzaj. Konstrukcje różnią się sposobem montażu oraz przeznaczeniem.

Rusztowanie warszawskie to jeden z popularniejszych typów konstrukcji, wykorzystywany powszechnie w pracach konserwatorskich, tynkarskich czy budowlanych. Składa się z małych elementów, co sprawia, że można je stosować nie tylko na zewnątrz, ale również w środku budynków. Dzięki prostej budowie montaż konstrukcji jest bardzo łatwy i szybki.

Rusztowanie ramowe powstaje z kolei z połączonych ram wykonanych z prefabrykatów. Jego zaletą jest także łatwy i szybki montaż oraz demontaż. Model ten wyposażono w barierki zwiększające bezpieczeństwo użytkowników.

Rusztowanie rurowo-złączkowe jest uniwersalne, co sprawia, że może być wykorzystane w prawie każdym rodzaju prac. Wybierając to rozwiązanie, należy się liczyć z bardziej pracochłonnym montowaniem, a nawet koniecznością wcześniejszego zaprojektowania konstrukcji.

Rusztowanie systemowe również charakteryzuje się czasochłonną instalacją. Zaletą tego rozwiązania jest natomiast możliwość dopasowania konstrukcji do dowolnej formy obiektu, także najbardziej skomplikowanej. Model ten sprawdzi się zatem m.in. w przypadku prac dotyczących rozbudowanej instalacji w środku obiektu.

Rusztowanie jezdne jest idealne, gdy konieczna okazuje się częsta zmiana miejsca położenia. Zazwyczaj produkuje się je z aluminium, czyli lekkiego, a jednocześnie solidnego materiału. Konstrukcja zawiera poręcze i kółka. Montaż system nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga narzędzi.

Parametry rusztowania fasadowego

Ważnym kryterium przy wyborze rusztowania są jego parametry: udźwig, szerokość i wysokość konstrukcji. Rusztowania elewacyjne zazwyczaj cechują się maksymalnym obciążeniem na poziomie 200 kg/m2. To optymalne rozwiązanie w przypadku prac niewymagających składowania na poziomach ciężkich materiałów, takich jak beton czy cegły. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, to możliwy jest wybór konstrukcji rusztowania fasadowego o większym udźwigu, wynoszącym nawet do 600 kg/m2.

Równie istotne są wymiary rusztowania. Im rusztowanie jest wyższe, tym większa jest jego cena. Dlatego należy dobrze przemyśleć tę kwestię i określić wysokość konstrukcji odpowiednią np. do budowy niewielkiego domu jednorodzinnego albo wielopiętrowego budynku. Na rynku dostępne są modele o wysokości sięgającej nawet 60 m. Jeśli chodzi natomiast o szerokość rusztowań, to zazwyczaj spotyka się wersje o szerokości pomostów ok. 70 cm. Dostępne są też modele węższe (60 cm) lub szersze, zapewniające bardziej komfortową pracę. Jeśli zależy Ci na możliwości przechowywania na pomostach sprzętu i materiałów budowlanych oraz na wygodnej pracy, zdecyduj się na rusztowanie o szerokości ok. 110 cm.

Rodzaje połączeń elementów

Kolejnym krokiem prowadzącym do decyzji, jakie rusztowanie do elewacji wybrać, jest rodzaj połączenia części składowych rusztowań. Wyróżnia się trzy typy połączeń:

  • zaciskowe – wymagają one dużej ilości czasu podczas składania, ale są łatwe w poziomowaniu,
  • klinowe – cechują się dużą sztywnością, wymagają użycia dodatkowych narzędzi podczas montażu. Samo składanie jest długie i pracochłonne,
  • zapadkowe – są szybkie w montażu, ale nie gwarantują wysokiej sztywności połączeń.

Rusztowanie nowe czy używane?

Warto także zastanowić się nad wyborem pomiędzy nowym a używanym rusztowaniem fasadowym. Kwestia ta dotyczy przede wszystkim możliwości finansowych, czyli kwoty, jaką można przeznaczyć na zakup konstrukcji. Zakup rusztowania to bowiem niemały wydatek, dlatego wszelkie oszczędności są mile widziane.

Jeśli chcesz zmniejszyć koszty, to zdecyduj się na model używany. Dobrze utrzymane rusztowanie tego typu zazwyczaj nie różni się znacząco od nowej konstrukcji. Najważniejsze są parametry i funkcjonalność systemu, a te najczęściej pozostają na bardzo dobrym poziomie. Należy jednak mieć na uwadze, aby zawsze przed zakupem obejrzeć poszczególne elementy, aby przekonać się, w jakim rzeczywiście są stanie. Jeżeli natomiast zależy Ci na najwyższym poziomie jakości i bezpieczeństwa oraz pełnej gwarancji, wybierz rusztowanie nowe.

Dla przedsiębiorców bądź osób prywatnych, którzy potrzebują rusztowania elewacyjnego tylko sporadycznie, przewidziano opcję wynajmu. To szczególnie polecane rozwiązanie w sytuacji, gdy inwestor potrzebuje rusztowania do wykonania pojedynczego zlecenia.

Ile kosztuje rusztowanie?

Z jakimi wydatkami należy się liczyć, kupując bądź dzierżawiąc rusztowanie warszawskie albo innego rodzaju? Koszt ten zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim typu i wymiarów konstrukcji. Średnia cena za m2 powierzchni roboczej wynosi od 80 do 150 zł w przypadku zakupu. Jeśli chodzi natomiast o wynajem, to cena wypożyczenia modelu warszawskiego wynosi 60-80 zł za dobę, klinowego – 55-80 zł, a przejezdnego – ok. 55-85 zł za dzień.

Wszystkie komentarze