Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie

Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie

Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie

Powstawanie inwestycji wymaga użycia stabilnego i profesjonalnego rusztowania. Bez niego nie da się zapewnić pracownikom ani odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa, ani dostępu do wyższych partii budynków. Istnieją bardzo różne rodzaje rusztowań stosowanych w budownictwie, a każdy z nich ma zupełnie inne przeznaczenie. Poznanie wszystkich dostępnych konstrukcji jest kluczem do dokonania prawidłowego wyboru w danym projekcie.

Podstawowe rodzaje rusztowań ze względu na zastosowanie

Najczęściej można spotkać się z podziałem, który różnicuje rusztowania na podstawie ich konstrukcji oraz wyposażenia. To z nich wynika potencjalna przydatność w konkretnym miejscu. Tak więc można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów rusztowań ze względu na zastosowanie:

  1. Modułowe. Składają się przede wszystkim ze stojaków oraz poprzecznic. Mają też odpowiednie odstępy, które umożliwiają przyłączenie kolejnych elementów za pomocą wyprofilowanych głowic i zamków klinowych. W efekcie maksymalne wysokości rusztowania mogą sięgnąć naprawdę dużej wartości. Z tego względu modułowe modele są chętnie wykorzystywane w przemyśle oraz przy budowie wystaw czy scen koncertowych.
  2. Ramowe. Jako płaskie rodzaje rusztowań elewacyjnych sprawdzą się najlepiej przy pracach remontowo-wykończeniowych. Dotyczy to przede wszystkim stosunkowo niewielkich budynków. Nie nadają się więc np. do odnowienia sklepienia w obiekcie zabytkowym. Ich konstrukcja wymaga ustawienia przy ścianie i zamocowania przy użyciu kotew.
  3. Ruchome. Idealne do prac renowacyjnych, które nie zabierają zbyt wiele czasu. Dzięki specjalnej budowie można je z łatwością przesuwać do kolejnego miejsca. Rusztowania przejezdne są w związku z tym lekkie, a jednocześnie całkiem stabilne. Oczywiście wymagają większej ostrożności ze względu na wyposażone kółka. Niemniej mogą być całkiem wysokie. Zazwyczaj składają się z jednej wieży ramowej (doskonałe do remontów w małych budynkach) lub modułowej (aby osiągnąć większe maksymalne wysokości).
  4. Warszawskie. Pod nazwą kryją się ramy spawane ze stalowych rur. Montaż odbywa się bez pomocy dodatkowych elementów. Maksymalna wysokość warszawskiego rusztowania to 8 metrów. Po osiągnięciu tej wartości trzeba zakotwiczyć je czterema odciągami.

Mniej popularne, lecz niezwykle ważne rodzaje rusztowań i ich zastosowanie

To jednak zaledwie część – choć trzeba przyznać, że największa – wszystkich stosowanych rusztowań. Podczas wznoszenia inwestycji można spotkać jeszcze inne, nie mniej przydatne konstrukcje. Jednak ich użyteczność jest bardziej ograniczona, na przykład, przez specyficzną budowę czy montaż. O jakich rodzajach rusztowań ze względu na ich zastosowanie mowa? To m.in.:

  • Klinowe, które tworzą konstrukcję przypominającą choinkę, przez co nazywa się je czasem choinkowymi. Kliny zapewniają stabilność i bezpieczeństwo rusztowania, a także szybki montaż.
  • Drabinowe, które składają się z dwóch drabin połączonych podestem oraz stabilizatorem. Znajdują zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, jednak ich maksymalna wysokość jest ograniczona. W praktyce stanowią alternatywę dla zwyczajnych drabin.
  • Fasadowe, które składają się ze stalowych części zapewniających najlepszą wytrzymałość. Ten rodzaj rusztowania stosowanego w budownictwie pozwala na wykorzystanie konsoli oraz pomostów kątowych. Wobec tego nadaje się świetnie do nietypowych prac na wysokościach, które potrzebują oryginalnych rozwiązań.

Jakie rusztowanie wybrać?

Dzięki wymienionym przykładom łatwo wywnioskować, które rusztowanie znajdzie swoje zastosowanie w danym miejscu. Warto jeszcze pamiętać o samej jakości wykonania. Pod tym względem należy zaufać wyłącznie profesjonalnym producentom. Tylko oni są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania oferowanych produktów, a także ich odpowiednią wytrzymałość. A to bezpośrednio przekłada się na koszty prowadzonej inwestycji.

Oczywiście w razie wątpliwości zawsze można skontaktować się ze specjalistami w zakresie rodzajów rusztowań elewacyjnych. Producenci nie tylko rozwieją wszelkie wątpliwości, ale także pomogą w wyborze najlepszego modelu.

Wszystkie komentarze