Drabina na dach – przepisy

Drabina na dach – przepisy

Drabina na dach – przepisy

Drabiny umożliwiające wejście na dach nazywane są także drabinami ewakuacyjnymi. Wynika to z prostego faktu, że mogą przydać się również w sytuacjach kryzysowych. Częściej jednak służą do prac konserwacyjnych. Nie oznacza to jednak, że można podejść do tematu z mniejszą ostrożnością. Wyjście na dach w bloku musi bowiem spełniać szereg wytycznych, aby zostało dopuszczone do użytkowania. Zachęcamy do zaznajomienia się z nimi, aby uniknąć nieporozumień. Wszystkie najważniejsze informacje można znaleźć w naszym wpisie.

Kiedy jest wymagana drabina na dach?

Jak łatwo wywnioskować na podstawie doświadczenia, nie każdy budynek musi mieć zamontowaną drabinę prowadzącą prosto na dach. To zależy od sytuacji określonej przez odpowiednie przepisy. Pod tym względem najważniejsze jest rozporządzenie wydane przez Ministra Infrastruktury w kwietniu 2002 roku. Można je znaleźć w Dzienniku Ustaw (2015.0.1422). Co się w nim znajduje? Przede wszystkim opisuje ono sytuacje, w których niezbędne jest wyjście na dach. Warunki techniczne odnoszą się do:

  1. Budynków PM, w których należy stworzyć drugą drogę ewakuacyjną dla ludzi przebywających na wyższych kondygnacjach. Wobec tego można zamontować typową drabinę ewakuacyjną, jeśli liczba osób przebywających jednocześnie na wyższej kondygnacji nie przekracza 50 (lub 15 w budynkach z pomieszczeniami zagrożonymi wybuchem).
  2. Budynków, w których drabina nie przekroczy 3 metrów. W takiej sytuacji nie trzeba montować obręczy ochronnych.
  3. Usytuowania samych drabin. Ogólna zasada mówi o znalezieniu miejsca, które jest łatwo dostępne. Nie powinno ono znajdować się naprzeciw świetlików oraz okien.

Jakie normy musi spełniać wyjście na dach w bloku?

Wszystkie drabiny o tym konkretnym przeznaczeniu muszą spełniać szereg norm. Zostały one opisane przez uznane na świecie instytucje. Mowa o DIN 18 799-1 (odnosi się do drabin inspekcyjnych zamontowanych przy kominach, silosach czy budynkach), DIN 14 094-1 (dotyczące drabin ewakuacyjnych przeznaczonych dla ludzi użytkujących budynek) oraz EN ISO 14 122-4 (dla drabin stosowanych w przemyśle, np. przy urządzeniach mechanicznych).

Trzeba też pamiętać, że drabiny przekraczające 3 metry potrzebują kosza ochronnego. Warunki techniczne określają jego wymiary na przynajmniej 700 mm średnicy. Istnieje też górna granica, czyli 800 mm. Oprócz tego obręcze kosza ochronnego muszą być rozmieszczone w rozstawieniu nie większym niż 0,8 m. Pionowe pręty wymagają z kolei odstępu 0,3 m. Przepisy określają też rozstaw kotew mocujących drabinę dachową. W tym przypadku nie mogą być oddalone od siebie więcej niż co dwa metry.

Rodzaje drabin do wejścia na dach

Profesjonalny producent wykonuje wiele typów drabin umożliwiających bezpieczne wejście na dach. Wśród nich znajdują się m.in. drabiny pionowe, mocowane, wyłazowe, zewnętrzne, szybowe, z koszem ochronnym czy standardowe ewakuacyjne. W kwestii takiej, jak drabina na dach warunki techniczne zostają spełnione przy każdym z wymienionych modeli.

Wszystkie komentarze