Jak urządzić warsztat w piwnicy bloku? Praktyczne porady

Jak urządzić warsztat w piwnicy bloku? Praktyczne porady

Jak urządzić warsztat w piwnicy bloku? Praktyczne porady

Miłośnicy majsterkowania w bloku często rezygnują z rozwijania swojej pasji. Problemem jest brak miejsca do stworzenia warsztatu. O ile w domach jednorodzinnych można do tego przeznaczyć osobne pomieszczenie, to w mieszkaniach liczy się każda wolna przestrzeń. Na dodatek hałasy powodowane pracą mogą przeszkadzać sąsiadom. Na szczęście istnieje rozsądne rozwiązanie: warsztat w piwnicy bloku. Wbrew pozorom nie musi znacząco różnić się od dużych, przydomowych kącików majsterkowicza i może być równie funkcjonalny. Wystarczy, że odpowiednio zorganizuje się dostępne miejsce i zabezpieczy je przed działaniem czynników zewnętrznych.

Warsztat w piwnicy bloku – jak rozwiązać podstawowe problemy?

Coraz więcej osób decyduje się na tak niestandardowe rozwiązanie. W końcu naprawianie sprzętów czy konstruowanie mebli nie będzie nikomu przeszkadzać w piwnicy. Zazwyczaj są one dobrze wyciszone i znajdują się tak nisko, żeby wygłuszać wszelkie dźwięki. Warsztat w piwnicy w bloku boryka się jednak z zupełnie innymi problemami.

Pierwszym z nich, bardzo istotnym, jest oświetlenie. Główny cel piwnic to przechowywanie rzeczy, które nie mieszczą się w mieszkaniu. Schowanie ich i wyciąganie w razie potrzeb nie wymaga więc dostępu do mocnego oświetlenia. W wielu z nich wciąż można spotkać stare żarówki, które dają słabe, żółte światło. W warsztacie domowym w piwnicy nie można sobie na to pozwolić. Należy więc zainwestować w porządne oświetlenie. Dobrym pomysłem w tej kwestii są profesjonalne lampy warsztatowe o jasnym i zimnym świetle. Doskonale nadają się do wykorzystania przy pracach wymagających precyzji. Dobrze zaopatrzyć się w kilka sztuk. Powinny bowiem oświetlać nie tylko blat, ale również przestrzeń obok niego. Oczywiście nie muszą działać wszystkie naraz. Wystarczy włączać te, które są aktualnie potrzebne. To przełoży się na oszczędności. Tym parametrom odpowiadają między innymi lampy LED, które pozwolą na zaoszczędzenie na poziomie nawet 65%.

Drugi problem dotyczy dostępu do świeżego powietrza. Ze względu na swoje położenie, warsztat domowy w piwnicy może mieć ograniczony przepływ. Najskuteczniejszym rozwiązaniem są okna. Nawet najmniejsze piwniczne okno idealnie nadaje się do wymiany powietrza. Niestety nie zawsze istnieje możliwość jego zamontowania. Oznacza to szybki wzrost temperatury w pomieszczeniu podczas pracy, a także brak możliwości przewietrzenia piwnicy z pyłu. Co zrobić w takiej sytuacji? Pomieszczenie warto oczyszczać lekko wilgotną szmatką lub odkurzaczem, który nie generuje dodatkowego kurzu i unikać stosowania wentylatorów, przyczyniających się do wzbijania pyłów.

Trzecim i ostatnim problemem jest wilgoć. Może ona być niebezpieczna zarówno dla zdrowia, jak i przechowywanych narzędzi – zwłaszcza elektrycznych i metalowych. Dlatego jej ograniczenie należy do najważniejszych zadań. Dobrym pomysłem jest wyłożenie podłogi hydroizolacyjnym materiałem. Wystarczy go potem przykryć wytrzymałym gresem. Do kompletu należy jeszcze pokryć ściany farbą dostosowaną do pomieszczeń o dużej wilgotności. Dzięki temu mały warsztat w piwnicy nie będzie gromadzić ponadprogramowej wilgoci. Warto też pamiętać o regularnym wietrzeniu. W ostateczności można zainwestować w niewielki osuszacz powietrza.

Zagospodarowanie przestrzeni warsztatu w piwnicy w bloku

Gdy już rozwiąże się powyższe problemy, należy zastanowić się nad wydajnym zorganizowaniem miejsca pracy. Mała przestrzeń nie musi być minusem. Wręcz przeciwnie, może okazać się atutem, jeśli wybierze się odpowiednie wyposażenie.

Centralnym punktem warsztatu domowego w piwnicy powinien być stół roboczy. Zaleca się wybór metalowych modeli, ponieważ drewno nie jest tak odporne na wilgoć. Czym powinien cechować się dobry stół? Przede wszystkim dużym blatem. Im większym, tym lepiej. Nie trzeba przejmować się, że będzie zajmować zbyt wiele miejsca. Istnieje kilka sposobów na to, aby zrekompensować tę niedogodność w małym warsztacie w piwnicy bloku. Natomiast nie da się inaczej zapewnić komfortowej przestrzeni roboczej.

Narzędzia można przechowywać na półkach zamontowanych na ścianach. Wystarczy kilka takich półek obok stołu, aby mieć do nich swobodny dostęp. Dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenie haczyków nad obszarem roboczym, na których można powiesić najczęściej wykorzystywane narzędzia. Jednak najlepszym pomysłem jest specjalistyczna tablica warsztatowa, która funkcjonuje dokładnie w taki sam sposób. Nie tylko ułatwi dostęp do narzędzi, ale również pomoże w utrzymaniu porządku.

Pozostałą przestrzeń warto wykorzystać na umieszczenie szafek bądź regałów. To w nich będzie się przechowywać niezbędne do pracy elementy. Dobrze, jeśli na regale znajdzie się kilka lub kilkanaście mniejszych, kolorowych organizerów. W ten sposób ułatwi się identyfikację potrzebnych przedmiotów, które nie będą leżeć luzem na półkach.

Jakie narzędzia powinien mieć mały warsztat w piwnicy?

Zawartość półki z narzędziami jest oczywista dla każdego, kto ma pewne doświadczenie w pracach warsztatowych. Jednak początkujący adepci tej niezwykle przydatnej sztuki mogą zapomnieć o niektórych ważnych narzędziach. Co więc powinno znaleźć się w warsztacie w piwnicy bloku? To między innymi:

  • młotek do podstawowych prac,
  • obcęgi do wyjmowania gwoździ,
  • wkrętak do wkręcania śrub z płaskim rowkiem i model krzyżowy,
  • dłuta do pracy z drewnem,
  • klucze nasadowe o różnych rozmiarach,
  • wiertarko-wkrętarka,
  • szlifierka,
  • frezarka.

Jeśli miejsce na to pozwoli, można też wyposażyć się w pilarkę tarczową. Jest ona jednak przeznaczona do naprawdę specjalistycznych prac z twardymi materiałami, więc nie znajdzie zastosowania w małym warsztacie w piwnicy tak często, jak pozostałe narzędzia.

Oprócz tego nie można zapomnieć o przyrządach mierniczych, takich jak kątowniki czy poziomice. To dzięki nim można ustalić efekty swojej pracy oraz wyznaczyć sobie cele.

Mamy nadzieję, że powyższe porady rozwiały wszelkie wątpliwości dotyczące tego, jak urządzić warsztat w piwnicy. Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych reguł, aby cieszyć się w pełni profesjonalnym, choć stosunkowo małym miejscem pracy. Jak widać, nawet niewielkie warsztaty mogą mieć wszystko, czego potrzeba doświadczonym majsterkowiczom.

Wszystkie komentarze