Jak urządzić warsztat w garażu?

Jak urządzić warsztat w garażu?

Jak urządzić warsztat w garażu?

Garaż służy zazwyczaj nie tylko do przechowywania samochodu, motocykla czy rowerów, ale również pełni funkcję zaplecza gospodarczego domu. Wiele osób decyduje się na zorganizowanie w nim warsztatu majsterkowicza. Sprawdź, jak zrobić warsztat w garażu, który pozwoli Ci na wygodne przechowywanie niezbędnych narzędzi, sprzętów czy maszyn.

Mały warsztat w garażu – od czego zacząć?

Do urządzenia przydomowego warsztatu w garażu należy podejść z głową i starannie zaplanować przestrzeń. W zadaniu tym łatwo bowiem popełnić wiele błędów, począwszy od złej organizacji, przez zakup niewłaściwego sprzętu, aż po nieprzemyślane rozwiązania logistyczne. Dlatego też aranżacja garażu powinna zostać przeprowadzona z uwzględnieniem wszystkich szczegółów. Warto zwrócić uwagę nie tylko na organizację przestrzeni, ale też wybór wysokiej jakości mebli czy sprzętów. Dobrze, aby półki oraz narzędzia były wytrzymałe i pochodzące od sprawdzonych producentów, co pozwoli utrzymać sprzęt w doskonałym stanie przez wiele lat.

Urządzenie przydomowego warsztatu samochodowego w garażu nie wymaga dużych nakładów finansowych. Ważne, aby pomieszczenie można było z łatwością przewietrzyć – by posiadało okno albo dobrą wentylację.

Pomysł na warsztat w garażu

Ważną kwestią, jeśli chodzi o urządzenie garażu, jest odpowiednie zorganizowanie przestrzeni. Aby pomieszczenie dobrze pełniło różne funkcje, należy zadbać o zapanowanie nad chaosem. W tym celu trzeba stosownie poukładać sprzęty, posegregować narzędzia, akcesoria oraz inne małe elementy. Najważniejsze, żeby każdy przedmiot miał swoje z góry ustalone miejsce, dzięki czemu w każdej chwili bez problemu uda się go odnaleźć. Z zadaniem tym świetnie poradzą sobie specjalne meble warsztatowe. Co istotne, odpowiednio dobrane umeblowanie do warsztatu pozwoli funkcjonalnie urządzić nawet niewielki warsztat w garażu w bloku.

Praktyczne i solidne meble warsztatowe

W asortymencie Drabest znajdziesz różne rodzaje mebli garażowych, które pozwolą Ci praktycznie wyposażyć przestrzeń. Solidne regały o różnej wysokości i szerokości półek służą do wygodnego przechowywania farb, lakierów, opon samochodowych oraz innych przedmiotów o rozmaitych gabarytach. Stoły metalowe z drewnianymi blatami, wyposażone w zamykane na klucz szafki, szuflady i półki to z kolei meble zapewniające wygodną i swobodną pracę nawet przez wiele godzin.

Warto też zaopatrzyć się w szafki warsztatowe na narzędzia, które pozwolą na uporządkowaną pracę i zaoszczędzą miejsce na stole roboczym. Alternatywą dla stojących lub wiszących szafek są specjalistyczne ścianki perforowane narzędziowe. To polecany wybór zwłaszcza do mniejszych pomieszczeń, pozwalający zachować cenne miejsce na podłodze. Szafki narzędziowe zawierają liczne uchwyty umożliwiające zawieszenie najważniejszych narzędzi, m.in. młotka, wierteł, śrubokrętów czy kluczy, dzięki czemu będą one zawsze pod ręką.

Wybierając meble garażowe, zdecyduj się najlepiej na specjalne modele przeznaczone do warsztatów. Wyróżniają się one solidnością, funkcjonalnością oraz wytrzymałością na duże obciążenia. Antypoślizgowe stopy z tworzywa sztucznego zapobiegają samoistnemu przesuwaniu się mebli, co wpływa na bezpieczeństwo korzystania z umeblowania. Ważne również, aby zostały one zabezpieczone przed korozją oraz wilgocią.

Narzędzia niezbędne w warsztacie garażowym

Lista narzędzi, które powinny znaleźć się w przydomowym warsztacie jest długa. Do najważniejszych z nich należą młotki, wiertarki czy wkrętarki, a także klucze imbusowe z kulką, długie, krótkie lub bez kulki. To ciężkie narzędzia, dlatego do ich przechowywania doskonale sprawdzą się solidne regały, na przykład takie ze stalową półką, a także specjalne ścianki z wypustkami i uchwytami.

Warto nabyć klucze do kół, m.in. przekładniowe, krzyżakowe i fajkowe, jak również klucze płaskie w różnych rozmiarach, najlepiej wykonane ze stali chromowo-wanadowej. W każdym warsztacie znajdzie też zastosowanie komplet kluczy nasadowych. Dobrze, aby zamontowane w nich grzechotki miały mały skok roboczy oraz były wytworzone ze stali CrV. Przydatnym elementem jest też komplet typu Torx składający się z bitów, kluczy i różnych końcówek o szerokim zastosowaniu w różnego rodzaju pracach.

Należy również pomyśleć o zakupie dobrej jakości śrubokrętów o różnych wielkościach, kombinerek oraz ściągaczy do łożysk, tarcz i sprężyn. Optymalna długość kombinerek to 160-200 mm. Dobrym wyborem okażą się kombinerki uniwersalne, służące do cięcia i zaciskania, ale polecanymi narzędziami są też modele specjalistyczne zaciskające oraz szczypce do pierścieni osadczych. W każdym warsztacie przyda się ponadto kompresor, który pozwoli zasilić klucze udarowe, wiertarki, szlifierki czy pistolety lakiernicze.

Wyposażając warsztat przydomowy w garażu, warto pomyśleć też o woltomierzu, służącym przede wszystkim do sprawdzania stanu akumulatorów bądź do prac pomocniczych dotyczących np. napraw elektroniki aut. Można się także zdecydować na podnośnik samochodowy. Co ważne, sprzęt ten wykorzystywany nawet w amatorskim warsztacie musi cechować się wysoką solidnością i wytrzymałością, wpływającą na bezpieczeństwo stosowania.

Należy przy tym pamiętać, aby zdecydować się na zakup wysokiej jakości narzędzi od polecanych producentów. Dzięki temu można mieć pewność, że nie zniszczą się one zbyt szybko i posłużą przez wiele lat.

Odpowiednie oświetlenie

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić garaż w środku, pamiętaj o odpowiednim oświetleniu miejsca pracy. Najlepsze jest rzecz jasna światło dzienne, ale nie zawsze garaże są wyposażane w okna. Dlatego też przydatną alternatywą jest mocna lampa oświetlająca całe wnętrze, a także lampa ruchoma, która sprawdzi się świetnie np. podczas prac manualnych, wymagających szczególnej precyzji. Możesz ją zainstalować na stole warsztatowym, ale oświetlenie tego typu przydaje się też np. podczas prac naprawczych samochodu.

Polecanym akcesorium jest ponadto wózek narzędziowy, który sprawdza się zwłaszcza w sytuacji, gdy chcesz się przemieścić z najważniejszymi sprzętami czy narzędziami. Na większe dystanse i dalsze wyprawy niezbędna okaże się natomiast torba narzędziowa.

Zastosowanie się do przedstawionych wskazówek pozwoli Ci stworzyć funkcjonalny i bezpieczny warsztat majsterkowicza w garażu.

Wszystkie komentarze