Przejdź na zieloną „stronę mocy” | Montaż instalacji fotowoltaicznych

Przejdź na zieloną „stronę mocy” | Montaż instalacji fotowoltaicznych

Przejdź na zieloną „stronę mocy” | Montaż instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok zyskują na popularności. Nic dziwnego. Sukcesywnie maleją koszty ich zakupu oraz montażu. Rosnące zainteresowanie klientów wzmaga podaż i znacząco obniża koszty produkcji zarówno samych ogniw, paneli oraz innych elementów instalacji, takich jak inwertery solarne, optymalizatory czy systemy montażowe. Rośnie ilość firm zajmujących się usługami montażu instalacji, a w przypadku posiadania odpowiedniego sprzętu oraz podstawowych narzędzi, możemy nawet podjąć się montażu instalacji słonecznej samodzielnie. Warto w tym miejscu również zaznaczyć, iż tak gwałtowny wzrost popularności fotowoltaika zawdzięcza głównie dotacjom i programom europejskim oraz krajowym, które rekompensują część ponoszonych kosztów związanych z przejściem na odnawialne źródła energii.

Korzyści wynikające z instalacji paneli słonecznych

Oszczędności. Instalacja paneli fotowoltaicznych, w zależności od jej wielkości oraz lokalizacji (ułożenie północne lub południowe) zwraca się średnio po 8-10 latach. Przy czym, skorzystanie z dotacji skraca ten okres do nawet 6 lat. Samych dotacji, kredytów oraz ulg na rynku jest naprawdę wiele. Ulgi podatkowe w skali roku wynoszą do 10 000 tysięcy złotych, jednorazowa dotacja z programu „Czyste Powietrze” to zwrot w wysokości do 5 000 zł, a w przypadku większych inwestycji, można skorzystać z preferencyjnych kredytów bankowych na „czystą energię”, o bardzo korzystnym oprocentowaniu nawet 3% w skali roku.

Wygoda. Raz założona, instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa. Warto oczywiście dokonywać odpowiednich przeglądów oraz prewencyjnej konserwacji i czyszczenia, jednak poza tym, wytwarzanie prądu oraz jego przesył nie wymaga od nas niemal żadnej uwagi. Dodatkowo, ogniwa fotowoltaiczne oraz cała instalacja jest długo żywotna i często jest objęta gwarancją producenta nawet do 30 lat.

Ekologia. Na koniec, dla wielu jeden z najważniejszych argumentów. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych to energia „zielona”, bez emisyjna, nie zanieczyszcza środowiska, ani powietrza. W przypadku coraz bardziej nasilających się zmian klimatycznych oraz problemów polskich miast i wsi ze smogiem, zwłaszcza w okresach grzewczych, panele fotowoltaiczne to wybór odpowiedzialny, podjęty z troską o jakość powietrza i dbałością o przyszłość środowiska naturalnego.

Montaż paneli fotowoltaicznych – przygotowanie do montażu

Montaż paneli fotowoltaicznych powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniej strony domu, nasłonecznienia oraz innych specyficznych dla danego miejsca warunków atmosferycznych czy elementów otoczenia, takich jak wiatr, śnieg czy okoliczne drzewa. Biorąc pod uwagę wielkość stelażu oraz samych paneli, najczęściej wybieranym miejscem jest dach budynku. I nie ma tutaj znaczenia czy dach jest płaski czy też pochyły. Odpowiedni system montażowy pozwala na umieszczenie paneli pod dowolnym kątem nachylenia.

W wielu przypadkach, zwłaszcza w domach prywatnych, jednorodzinnych, nie ma zewnętrznego wyjścia na dach, które umożliwiłoby sprawną i bezpieczną pracę z elementami wielkogabarytowymi na dachu budynku. Warto wtedy posiadać odpowiednie rusztowanie, drabiny lub wyciągarki drabinowe, które pomogą w przeprowadzeniu sprawnej instalacji.

Przy małych realizacjach często wystarczy odpowiednia drabina lub  klasyczne drabinowe rusztowanie. Jednak wnoszenie dużych elementów po takiej konstrukcji może być ryzykowne i uciążliwe. Aby ułatwić i usprawnić pracę oraz nie uszkodzić ogniw oraz paneli solarnych podczas transportu, warto skorzystać z innej budowlanej konstrukcji, czyli wciągarki drabinowej, inaczej zwanej windą dekarską. Na rynku istnieją modele specjalnie dostosowane do transportu paneli fotowoltaicznych. Jednym z nich jest model polskiego producenta marki DRABEST. Wciągarka DRABEST posiada duży, regulowany wózek transportowy, z otwieranymi bocznymi burtami, na który można załadować towar o łącznej wadze do 125 kilogramów. Uzupełniona jest w mocny silnik 230 V, dzięki czemu bez wysiłkowo przeniesiemy panele na dach w miejsce montażu. Całość wciągarki uzupełniają antypoślizgowe elementy, takie jak powłoki wózka czy stabilizator drabiny. Montaż fotowoltaiki na dachu jeszcze nigdy nie był tak szybki i wygodny. Praca wciągarki to transport elementów 10 metrów na minutę. Dla firm zajmujących się na co dzień montażem instalacji fotowoltaicznych, winda dekarska to niezbędny sprzęt podnoszący wielokrotnie wydajność pracy.

Nie czekaj! Sprawdź ofertę polskiego producenta marki DRABEST na wciągarki drabinowe dostosowane do montażu paneli słonecznych. DRABEST to najlepszy stosunek jakości do atrakcyjnej, niskiej ceny

Wszystkie komentarze