Drabiny ewakuacyjne / pożarnicze / elewacyjne – normy i przepisy prawa jakim podlegają zewnętrzne drabiny pionowe

Drabiny ewakuacyjne / pożarnicze / elewacyjne – normy i przepisy prawa jakim podlegają zewnętrzne drabiny pionowe

Drabiny ewakuacyjne to niezbędny element wykończenia budynków przemysłowych, hal i magazynów. Wszystkie tego typu obiekty muszą posiadać pionową zewnętrzną drabinę (często z koszem ochronnym), która umożliwi zejście z dachu oraz wejście na dach w każdej niezbędnej sytuacji: kryzysowej (pożar, powódź), podczas prac konserwacyjnych dachu lub urządzeń, które na nim się znajdują (panele fotowoltaiczne, wentylacja, klimatyzacja) oraz podczas sezonowych prac typu odśnieżanie. Często decyzję o tym jaką drabinę wybrać pozostawiamy osobom trzecim, co może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje w przyszłości. Sprawdź odpowiednio producenta oraz poznaj normy i przepisy BHP jakie musi spełniać solidna i wytrzymała drabina, by na lata zachować swoje parametry bezpieczeństwa i wygodę użytkowania. Odpowiednie zapoznanie się z tematem, pozwoli na realne oszczędności w kosztach eksploatacji, przeglądów i konserwacji drabiny zewnętrznej w przyszłości.

Jakie normy i przepisy musi spełniać zewnętrzna drabina ewakuacyjna?

Przepisy dotyczące drabin ewakuacyjnych I pożarniczych mówią nam chociażby jaki rodzaj drabiny należy dobrać do danej wysokości, gdzie stosować drabiny z koszem ochronnym, a gdzie możemy zastosować drabinę bez kosza. Jak często należy dokonywać przeglądów? Itd.

Pierwszy i najważniejszy zbiór przepisów dotyczących drabin ewakuacyjnych to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Zgodnie z Dz.U.2015.0.1422 t.j.). Aby ułatwić Ci szukanie, znajdziesz je TUTAJ

Podstawowe informacje:

  • niezbędne montowanie dodatkowego kosza ochronnego jeśli drabina jest dłuższa niż 3 metry
  • niezbędne stosowanie dodatkowych podestów spoczynkowych jeśli drabina jest dłuższa niż 10 metrów
  • odległość miedzy poszczególnymi szczeblami drabiny nie może być większa niż 30 centymetrów
  • minimalna szerokość drabiny pionowej z koszem to 50 centymetrów
  • natomiast szerokość samego kosza ochronnego powinna mieć od 70-80 centymetrów

PN-EN ISO 14122-4 – przepisy dotyczące bezpiecznego poruszania się pracownika po miejscu pracy oraz łatwego dostępu do maszyn. Ma zastosowanie gównie przy obsłudze maszyn i bieżącej konserwacji.

Norma DIN18799-1 – norma bezpieczeństwa warunkująca przepisy dotyczące drabin pionowych z bocznymi podłużnicami, montowanych na stałe do budynków.

Norma DIN14094-1 – norma bezpieczeństwa warunkująca przepisy przeciwpożarowe dla sytuacji kryzysowych, awaryjnych, opisująca zasady bezpiecznej, sprawnej i szybkiej ewakuacji. 

Każdy z produktów i akcesoriów do drabin ewakuacyjnych DRABEST spełnia wszystkie powyższe wymogi.

Polski producent drabin ewakuacyjnych oraz akcesoriów – DRABEST

Marka DRABEST istnieje na polskim rynku już ponad 30 lat. W tym czasie stale powiększa swoją ofertę oraz podnosi jakość produkcji, by spełniać najbardziej wyśrubowane normy i przepisy bezpieczeństwa dla drabin ewakuacyjnych. Gdy mowa o bezpieczeństwie – nie idziemy na kompromisy! Korzystamy wyłącznie z wysokogatunkowych surowców oraz najnowszych technologii produkcji. Teraz nasze produkty znajdziesz, porównasz i kupisz wygodnie z sklepie internetowym. Kupując prosto od polskiego producenta, zawsze kupujesz najtaniej! Skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez formularz kontaktowy, aby spersonalizować drabinę oraz dostać najlepszą cenę na rynku!

Poznaj wszystkie modele oraz szereg dodatkowych akcesoriów dostępnych w naszym sklepie internetowym:

Zobacz wszystkie produkty w kategorii: drabiny ewakuacyjne i akcesoria do drabin ewakuacyjnych

Wszystkie komentarze